Loading..

Jaunumi uz e-pastu

Drukas versija

Kā nosaka monētu kvalitāti un kā to apzīmē?

Monētu vērtēšanai izstrādātas vairākas kvalitātes noteikšanas sistēmas. Eiropā visbiežāk izmanto deviņpakāpju skalu, kam dažādās valstīs iespējamas nelielas variācijas.

  • PR (Poor) - ļoti sliktas kvalitātes monēta. Monētas zīmējums tikpat kā nav saglabājies, uzraksti izlasāmi fragmentāri. Ievērojami mehāniskie bojājumi. Šādām monētām, ja tās ir ļoti senas vai retas, ir zinātniska un arheoloģiska, taču ne kolekcijas vērtība.
  • G (Good) - monēta ar ļoti stipru nodilumu. Redzamas tikai zīmējuma kontūras, uzraksti izlasāmi ar grūtībām. Šādām monētām var būt vērtība tikai muzeju kolekcijās kā numismātikas vēstures pieminekļiem.
  • VG (Very Good) - monēta ar stipru nodilumu. Redzamas tikai zīmējuma galvenās detaļas, ornamenti un sīkās detaļas gandrīz pilnībā nodilušas, kaltuves zīmogs grūti izšķirams. Uzraksti izlasāmi tikai daļēji, monētas virsma un sānu malas bojātas. Derīgas antīko un viduslaiku monētu kolekcijām, kā arī, ja monēta ir ļoti reta.
  • F (Fine) - monēta ar ievērojamu nodilumu. Galvenās zīmējuma detaļas redzamas, kaut arī nedaudz izplūdušas, sīkākās detaļas var būt nodilušas. Tomēr reljefs un uzraksti atšķirami bez grūtībām. Var būt skrāpējumi un citi mehāniski bojājumi. Antīkās un viduslaiku monētas ar šādu kvalitāti tiek iekļautas kolekcijā bez ierunām, mūsdienu monētas tikai tad, ja ir īpaši retas.
  • VF (Very Fine) - monēta ar pamanāmu nodilumu. Monētas izskats labs, visas zīmējuma detaļas redzamas skaidri, vien sīkākas detaļas padilušas, tomēr labi atšķiramas. Uzraksti izlasāmi bez grūtībām. Nav jauna metāla spīduma. Uz monētas virsmas un sānu malas pieļaujami sīki skrāpējumi un citi bojājumi, kas radušies kalšanas tehnoloģiskā procesa un lietošanas rezultātā. Nedrīkst būt dziļu skrāpējumu un nopietnu bojājumu. Mūsdienu monētām šī ir viszemākā kvalitātes kategorija.
  • EF vai XF (Extremaly Fine) - monēta bez pamanāma nodiluma. Monētas virsma tīra, dziļākajās reljefa vietās vēl saglabājies metāliskais spīdums, kaut lielākajā daļā virsmas tā vairs nav. Nelielas nodiluma pēdas var būt tikai reljefa augstākajos punktos. Zīmējuma kontūras kontrastainas, visas detaļas labi izšķiramas. Pieļaujami vien nebūtiski defekti, kas radušies monētu kalšanas, transportēšanas vai lietošanas procesā. Augstākā kvalitātes pakāpe antīkajām un viduslaiku monētām.
  • UNC (Uncirculated) - monēta, kas nav bijusi apgrozībā. Saglabā metālisko spīdumu, bez ievērojamiem skrāpējumiem un citiem bojājumiem. Pieļaujami pavisam sīki skrāpējumi, kas radušies monētu kalšanas tehnoloģiskajā procesā. Augstākā kvalitāte apgrozības monētām.
  • BU (Brilliant Uncirculated) - speciāli spodrināta monēta. Kalta izmantojot īpaši sagatavotas iespiedplates. Monētai gluda, spīdoša virsma, zīmējums kontrastains, labi nolasāms. Nevajadzētu būt ar acīm saskatāmu defektu. Jau ražošanas procesā parasti tiek ievietota aizsargājoša materiāla iesaiņojumā.
  • Proof - monēta ar spoguļvirsmu. Šī vairāk ir izmantotās tehnoloģijas nekā kvalitātes kategorija. Monētas kaļ izmantojot speciālu iespiedplati, individuālā režīmā, ar ievērojamu daļu roku darba. Jau naudas kaltuvē monēta tiek ievietota plastmasas kapsulā, lai pasargātu to no bojājumiem. Monētai ir gluda spoguļvirsma, kas kontrastē ar matētu reljefa zīmējumu. Reljefam jābūt kontrastainam, pat sīkām detaļām jābūt labi saskatāmām. Nedrīkst būt nekādu ar aci saskatāmu defektu. Šīs ir augstākās kvalitātes kaluma monētas, kas pamatā domātas kolekcionāriem (tā sauktās jubilejas un piemiņas monētas).

Atpakaļ